Vai olnīcu cistas var traucēt bērniņa ieņemšanā?

Olnīcu cista ir labdabīgs olnīcas veidojums, kas rodas sievietes ķermeņa hormonālā disbalansa dēļ un zinātniskajās publikācijās ir norādīts, ka tās var parādīties jebkurai sievietei reproduktīvajā vecumā.
Cistas var būt neliela zirnīša lielumā vai tikpat labi sasniegt vairāku desmitu centimetru lielumu.

Daļa sieviešu olnīcu cistu var pat nepamanīt. Tās var pazust pašas no sevis, radot tikai nelielu diskomfortu, bet tikpat labi olnīcu cistas var būt iemesls, kāpēc nevari tikt pie bērniņa.

Ja pamani šos simptomus, ir jāpiesakās vizītē pie ginekologa…

Noteikti dodies pie sava ginekologa, ja sāc izjust kādu no šiem simptomiem:

  • Sāpes vēdera lejas daļā (īpaši vienā pusē), pēkšņas, asas sāpes, sāpes dzimumakta laikā vai sāpes muguras lejasdaļā;
  • Izmaiņas menstruālajā asiņošanā;
  • Paaugstināta krūšu dziedzeru jutība;
  • Nelabums un vemšana.

Parasti olnīcu cistas atklāj, veicot ginekoloģisko ultrasonogrāfiju. Tā ir nesāpīga un nekaitīga ginekoloģiskas izmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību tiek izmeklēts sievietes mazais iegurnis, olnīcas, olvadi, dzemde, dzemdes kakls un pieguļošie mazā iegurņa orgāni.

Iepriekš minētos simptomus nevajadzētu ignorēt, no olnīcu cistas var būt iemesls neauglībai.

 
Kā notiek ārstēšana, ja atklāta ir olnīcu cista?

Olnīcu cistu ārstēšana ir atkarīga no cistu izmēra un tipa, simptomiem, kā arī no pacientes vecuma.

Ja ginekologs noteiks, ka mioma ir jāārstē, Tev tiks sastādīts ārstēšanas plāns. Tas katrai sievietei ir individuāls, ņemot vērā sievietes vecumu, simptomus, blakus saslimšanas un miomas izmēru, daudzumu un lokāciju.

Iespējams, ginekologs vispirms ieteiks nogaidīt. Parasti cista pēc 2 – 3 mēnešiem pati pazūd, bet, ja pēc atkārtotām izmeklēšanām tā vēl aizvien tur būs, būs jāveic laparoskopija. Tā ir nekaitīga operācija, ko veic caur maziem caurumiņiem vēderā. Tu varēsi doties mājās jau tās pašas dienas vakarā vai nākošajā dienā, tikai ņem vērā, ka pirmās dienas vajadzēs ievērot saudzīgāku režīmu: padzīvo pāris dienas pa māju un fiziskās aktivitātes atsāc tikai pēc kādām 2 nedēļām. Tā būs drošāk.

Ķirurģiska iejaukšanās olnīcu cistu gadījumā nav pārāk bieža parādība. Operācija būs jāveic tikai tad, ja cista 3 – 4 mēnešu laikā neuzsūcas vai ja pēc struktūras sāk mainīties.

Gatavoties grūtniecībai, ieteicams ir aptuveni trīs mēnešus pēc laparoskopijas, bet ginekoloģe Vija Plūme norāda, ka tas var notikt arī jau nākamā menstruālā cikla laikā.

Nekad neizlaid ikgadējo vizīti pie sava ginekologa. Vizītes laikā ne tikai tiek veikta vispārēja apskate, bet arī ultrasonogrāfiski tiek pārbaudīts, vai dzemdē un olnīcās nav izveidojušies kādi veidojumi, piemēram, cistas.

Avots: https://www.1188.lv/iesaka/padomi/vai-olnicu-cistas-var-traucet-bernina-ienemsana-1045