Dzemdes mioma: kas tā ir un kā to ārstēt?

Vai izjūti spiedienu un sāpes iegurnī, uz urīnpūsli vai taisno zarnu? Vai menstruāciju laikā asiņošana ir ilgstoša un pastiprināta? Vai dzimumattiecību laikā jūti diskomfortu? Visas šīs pazīmes var liecināt par dzemdes miomu.

Kas tā tāda ir, cik tā ir bīstama sievietes veselībai un kā to ārstēt? Devāmies to noskaidrot pie sertificētas ginekoloģes Vijas Plūmes.

 

Kas ir mioma?

Dzemdes mioma ir labdabīgs un biežāk sastopamais reproduktīvās sistēmas audzējs sievietēm, kas veidojas dzemdes sienā. To izraisa hormonu svārstības sievietes ķermenī: sievišķā hormona estrogēna līmeņa strauja paaugstināšanās.

Ja mioma nerada sūdzības, ārstēt to nav nepieciešams, bet bez ievērības to atstāt nevajadzētu. Ja tā izmēros palielināsies un audzējs attīstīsies, Tu vari iedzīvoties veselības problēmās, t.sk. urīna nesaturēšanā, spiediena sajūtas vēderā, anēmijā un neauglībā.

 
Diagnosticēt miomu spēs tikai ginekologs

Uzstādīt diagnozi par miomu spēs Tavs ginekologs ultrasonogrāfijas (USG) laikā. Ar ultrasonogrāfijas palīdzību viņš noteiks miomas izmēru un tās precīzu atrašanās vietu. Nepieciešamības gadījumā ir iespējams veikt magnētisko rezonansi, bet tā ir nepieciešama ļoti reti.

 
Ko darīt, ja ir atklāta mioma?

Ja ginekologs noteiks, ka mioma ir jāārstē, Tev tiks sastādīts ārstēšanas plāns. Tas katrai sievietei ir individuāls, ņemot vērā sievietes vecumu, simptomus, blakus saslimšanas un miomas izmēru, daudzumu un lokāciju.

Dzemdes miomu ir iespējams ārstēt ar medikamentiem vai ķirurģiski. Medikamentu metodi izmanto gadījumos, ja sieviete nevēlas veikt operāciju vai tā nav iespējama citu saslimšanu dēļ. Ķirurģiskas ārstēšanas metodes ir vairākas (miomektomija, dzemdes artēriju embolizācija, u.c), bet visās galvenais uzdevums ir atbrīvot dzemdi no miomas mezgliem. Dažkārt miomas novietojums un/vai to izmēri sarežģī miomas izlobīšanas iespēju. Tad var gadīties, ka jāizoperē mioma kopā ar pašu dzemdi.

Tev piemērotāko ārstēšanās veidu noteikts Tavs ginekologs.

Ar vizīti nekavējies, jo, kaut arī mioma nav dzīvībai bīstama, tā tomēr var būt par iemeslu grūtniecības neiznēsāšanai un neauglībai.

Avots: https://www.1188.lv/iesaka/padomi/dzemdes-mioma-kas-ta-ir-un-ka-to-arstet-1233