Histeroskopija

Histerorezektoskopija jeb operatīvā histeroskopija ir ārstnieciska procedūra, kuras laikā ārsts apskata dzemdes dobumu no iekšpuses, un tās laikā notiek dzemdes dobuma patoloģiskā procesa ķirurģiska likvidēšana,- tiek izņemti polipi, submukozi miomas mezgli, atdalīti saaugumi, dzemdes starpsienas.

Histerorezektoskopijas laikā caur dzemdes kakla kanālu dzemdes dobumā tiek ievadīts neliela diametra rigīds histeroskops, kas ir savienots ar video sistēmu un ekrānu, kurā apskatāma dzemdes dobuma struktūra. Lai procedūra būtu pietiekami informatīva, dzemdes dobums tiek paplašināts, tajā ievadot siltu fizioloģisko šķīdumu.

Tas ļauj ārstam redzes kontrolē izmeklēt un veikt ķirurģiskas operācijas dzemdes dobumā.

Procedūras laikā tiek pielietota intravenozā anestēzija, kuras laikā pacients ir aizmidzis.

Procedūra ilgst 1- 1, 5h. Pēc operācijas pacients tiek ievietots pēcoperāciju palātā, kur tiek novērots. Tās pašas dienas vakarā var doties mājās, ja pacientu līdz mājām pavada piederīgais, vai arī pacients tiek izrakstīts nākamajā dienā pēc operācijas.

Apmēram 1-2 nedēļas pēc operācijas ir iespējami asiņaini ūdeņaini izdalījumi no maksts, tikmēr vēlams atturēties no dzimumdzīves.

Histerorezektoskopijas video

 

Laparoskopija

Laparoskopija ļauj diagnosticēt daudzas mazā iegurņa orgānu slimības, kā arī veikt mazā iegurņa orgānu – dzemdes, olvadu, olnīcu - audu biopsiju (paņemt paraugu) turpmākiem izmeklējumiem, lai izslēgtu onkoloģisko slimību attīstību reproduktīvajos orgānos agrīnās stadijās, kā arī tās laikā var veikt arī mazā iegurņa orgānu ārstēšanu, piemēram, atdalīt saaugumus, izlobīt olnīcas cistu, pārbaudīt olvadu caurlaidību, u.tml.

Laparoskopijas metode paredz optiskās medicīniskās iekārtas -  laparoskopa – ievadīšanu vēderā caur vēdera priekšējo sienu. Tāpēc ārsts vēderā veic nelielus iegriezumus 5 – 7 milimetru garumā. Lai iegūtu precīzāku attēlu, vēdera dobumā tiek ievadīta ogļskābā gāze. Laparoskopiju veic endotraheālā anestēzijā, kur pacients ir iemidzināts dziļā miegā un neko nejūt.  Operācija ilgst 1 - 2,5 stundas. Šuves (ja āda ir sašūta ar atsevišķām šuvēm) noņem 5. – 6. dienā pēc operācijas.

Laparoskopijas video

Sagatavošanās operācijai

  • Dodoties uz slimnīcu, ņemat līdzi pasi, ģimenes ārsta norīkojumu (ja ir), polisi, ja tāda ir, un visas nesen veiktās analīzes un izmeklējumus, kā arī regulāri lietojamos medikamentus.
  • Dodoties uz slimnīcu, atstājat mājas gredzenu un rotaslietas. Uz slimnīcu ņemat līdzi tikai pašu nepieciešamo – zobu birsti ar zobu pastu, dvieli, halātu, čībiņas un ūdens pudeli. Slimnīcā visiem pacientiem tiek izsniegts tīrs, stilīgs, pusgarš krekliņš, kurā pacienti dodas uz operācijas zāli.
  • Pirms operācijas būtu vēlams nopirkt “ISLA” Islandes ķērpi, ko lietot pēc operācijas periodā, jo pamostoties var niezēt kakls un sūkājamās Islandes ķērpja tabletes šajā gadījumā labi palīdz.
  • Jums ir atļauts ņemt līdzi arī telefonu un datorus. Operācijas laikā tos ir iespējams nodot uzglabāšanai pie nodaļas vecākās māsas.
  • Pavaicājiet savam ārstam, vai pēc operācijas būs nepieciešama elastīgā josta.
  • Sagatavojiet zarnu traktu pirms operācijas. Iepriekšējā dienā pirms iestāšanās slimnīcā plkst. 8.00 ieēdiet vieglas brokastis (biezpiens, putra, jogurts) un no plkst. 12.00 vairs neēdiet. Iepriekšējā dienā pirms operācijas izdzeriet 2 devas rīcineļļas – 15 ml (viena ēdamkarote) plkst. 12.00 un 15 ml (viena ēdamkarote) plkst. 13.00.
  • Iepriekšējā vakarā pirms operācijas atcerieties izdzert ārsta nodarītos medikamentus, ja tādi ir nozīmēti.
  • Iepriekšējā vakarā pirms operācijas nomazgājieties dušā.
  • Apmatojumu kaunuma rajonā un vēdera lejasdaļā noskujat operācijas dienā no rīta.
  • Ierodoties uz operāciju, notīriet kosmētiku.
  • Ejot uz operāciju, izņemiet košļājamās gumijas, kontaktlēcas un zobu protēzes.
  • Pārtrauciet aspirīna lietošanu 3 dienas pirms operācijas.
  • Turpiniet lietot insulīna un hipoglikemizējošos preparātus pēc terapeita norādījumiem, ja esiet cukura diabēta pacients. Obligāti paņemiet līdzi savu insulīnu un hipoglikemizējošos medikamentus.
  • Pacientiem, kuri lieto antikoagulantus vai citu specifisku terapiju, medikamenti jāturpina lietot, vadoties pēc terapeita rekomendācijām.
  • Asinsspiediena zāles operācijas rītā nedzeriet, bet paņemiet līdzi uz slimnīcu.

Nepieciešamie izmeklējumi un analīzes

Iepriekš jāveic operācijai nepieciešamie izmeklējumi (oriģinālās veidlapas, izmeklējumi ir derīgi 30 dienas):

  • pilna asins aina;
  • cukura līmenis asinīs, urea, kreatinīns, ASAT, ALAT, bilirubīns, antiHIV, HBsAg, antiHCV;
  • protrombīns, APTL;
  • urīna analīze;
  • EKG  (elektrokardiogramma) ar aprakstu un lenta;
  • Rh faktors, asins grupa, antivielas;
  • mazā iegurņa orgānu USG;
  • dzemdes kakla onkocitoloģiskā uztriepe;
  • Covid-19 tests (derīgs 48h pirms operācijas).

 

Pirms operācijas

Operācijas rītā notiek konsultācija ar anesteziologu. Jau pirms šīs sarunas vēlams atsaukt atmiņā svarīgāko savas veselības jomā, pastāstīt par iepriekšējo narkožu pieredzi un kāda medikamenta nepanesību. Svarīgi atcerēties un zināt konkrētā medikamenta nosaukumu, kas izraisīja nelāgumu, it īpaši, ja nepanesība bijusi smaga – sākusies tūska, parādījies elpas trūkums, izsitumi, pat samaņas zudums.

Noteikti jāpiemin, ja ir kāda sastrutojusi zoba sakne vai cits iekaisums. Tas jāizārstē līdz plānveida operācijai. Anesteziologam ir svarīgi zināt, vai pacients sirgst ar kādu sirds un asinsvadu kaiti, vai nesen bijusi saaukstēšanās. Jāinformē par to, kādi medikamenti tiek lietoti ikdienā.

Operācijas norises vieta

Operācijas tiek veiktas Ādažu slimnīcā Gaujas ielā 13/15, Ādažos. Slimnīcās ir komfortabli apstākļi, palātas ar visām ērtībām un uzmanīgu, laipnu personālu.

Pēc operācijas

Tūdaļ pēc operācijas pacientu pārved uz palātu, kur viņš lēnām mostas un jau pēc pāris stundām drīkst celties.

Saņemot vispārējo narkozi, pēc operācijas pacientam dažkārt mēdz būt nelaba dūša, vemšana. Noteikti jāizstāsta ārstam vai medicīnas māsai par jebkuru nelāgu sajūtu, piemēram, sāpēm, elpošanas grūtībām, tirpšanu vai redzes traucējumiem.

Pamostoties no narkozes, pēc iespējas ātrāk ir jādodās uz labierīcībām urinēt. Pacients var doties mājās tikai pie nosacījuma, ka tas tiek izdarīts.

Kad slimnieks drīkst pats dzert, jāuzņem pietiekami daudz šķidruma.

Pēc manipulācijas Jūs varētu izjust velkošas sāpes vēdera lejas daļā un Jums varētu būt neliela asiņošana.  Asiņošana parasti ir neliela un izbeidzas nedēļas laikā.

Operācijas dienā nedrīkst vadīt transporta līdzekli. Ja jau operācijas dienā pacients tiek izrakstīts mājās, ja ir iespējams, visu dienu līdz pat nākamās dienas rītam viņam jāpavada piederīgo klātbūtnē. Operācijas dienā pēc operācijas braukt ar sabiedrisko transportu vai iet pa ielu atļauts tikai kopā ar pavadoni.

Atveseļošanās periods

Pirmajās dienās, ja sāp, ārsts nozīmē pretsāpju medikamentus, bet parasti sāpes ir vāji izteiktas. Īpašu ierobežojumu uzturā nav. Dažkārt pēc operācijas mēdz pūsties vēders, tāpēc pirmās 3 – 4 dienas ieteicama saudzējoša diēta – ēst kaut ko šķidrāku – zupas, putras, sautējumus.

Neliels diskomforts saglabājas tuvākās dienas pēc operācijas, reizēm to pavada diskomforts plecu rajonā, kas ir dēļ operācijas laikā pielietotās gāzes kairinājuma uz diafragmu, bet tas izzūd tuvāko dienu laikā. Pretsāpju medikamenti parasti šādos gadījumos palīdz.

Atveseļošanās periodā ieteicams 2– 4 nedēļas ievērot mierīgu dzīves ritmu bez nopietnas fiziskās slodzes. Pēc mēneša lēnītēm var uzsākt fiziskās aktivitātes, iet pirtī u.t.t. Speciāla rehabilitācija nav vajadzīga.

Pēc operācijas pacientei 5. - 7. dienā ir jāierodas uz operāciju brūču pārsiešanu. Vizītes laikā tiek noņemti diegi un atkārtoti izrunāti neskaidrie jautājumi.

Izoperētais materiāls

Pēc operācijas viss izoperētais tiek nosūtīts uz Akadēmisko histoloģijas laboratoriju Ilūkstes ielā 45, Rīgā, kur operācijas laikā izoperētos audus izmeklē ārsti-patologi. Izmeklēšana notiek neatkarīgi no tā, vai iepriekš ir bijušas jau morfoloģiskas (histoloģiskas) analīzes.

Visos gadījumos materiāls tiek atkārtoti izmeklēts un aptuveni nedēļas laikā tiek saņemta morfoloģiskā (histoloģiskā) atbilde.

Pēc histoloģiskās atbildes saņemšanas pacientiem tiek sagatavoti izraksti un nosūtīti uz norādīto e-pasta adresi vai tiek izsniegti pie ārsta vizītes laikā.

 

Apdrošināšana

Pilnīgi visa veida operācijām nepieciešamības gadījumā mēs sagatavojam papildus skaidrojumus apdrošināšanas kompānijām, lai apdrošināšanas kompānija var segt izdevumus pacientam vai izsniegt garantijas vēstuli.